Kitap Ayracı
Youtube'nin Kurucusu Steve Chen'in Hayatı

Youtube’nin Kurucusu Steve Chen’in Hayatı

Steve Chen, Tayvan doğumlu bir Amerikan İnternet Girişimcisi. O en ünlü video web sitesi YouTube’nin kurucu babası olarak ünlüdür. YouTube’daki Teknoloji Sorumlu görevini üstlendi. Popüler olarak AVOS Systems, Inc. olarak bilinen Google’a YouTube sattıktan sonra başka bir şirket kurdu.

Steve Chen ve Chad Hurley
Steve Chen ve Chad Hurley

Çocukluk

Steven Shih Chen 1978’de Tayvan’ın Taipei şehrinde dünyaya geldi. O ve ailesi on beş yaşındayken Birleşik Devletler’e göç etti. İlk eğitimini Mount Prospect’teki River Trails Orta Okulunda yapmıştır. Liseyi John Hersey Lisesi’nden okudu. Illinois, Aurora’daki Illinois Matematik ve Bilim Akademisine katıldı. Urbana-Champaign’deki Illinois Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi okudu.

Erken kariyer

Chad hurley steve chen ve çene kereliği youtube

Chen kariyeri, bir çevrimiçi ödeme ağ geçidi görevi gören Endüstri finans şirketi PayPal’da başladı. Ayrıca bir numaralı sosyal medya web sitesi olan Facebook’da ilk erken çalışanlar arasında yer aldı. Birkaç aylığına orada çalıştıktan sonra Facebook’tan ayrıldı ve kendi girişimine başlamayı düşündü.

Kariyer

Steve, 2005 yılında Chad Hurley ve Jawed Karim ile birlikte online video streaming web sitesi YouTube’u kurdu. Şirketteki pozisyonu şef teknik görevli idi. 2006’da YouTube’un üç ortağı şirketteki hisselerini 1.65 milyar ABD doları tutarında Google, Inc.’e sattı.

Steve Chen, Vijay Krishnamurthy ve Çad Hurley, AVOS Systems, Inc’i bir araya getirerek, bir video paylaşım servisinin çok iyi bilinen Mixbit’i kurdular. 2014 yılında AVOS Systems’in hisselerini Science, Inc’e sattılar.

Steve Chen’in çeşitli girişimlerde çok fazla kişisel yatırımı olduğu biliniyor. Bu girişimlerin bazıları HonestBee, Drama Fever, Spool, Wish, Road Hero … O, stratejik girişimcilerden biri olarak biliniyor.

Kariyer Vurguları

Tayvanlı versiyon

Steve, son zamanların en iyi çevrimiçi siteleri ve ağ geçitleri ile çalıştı; EBay, PayPal ve Facebook. YouTube, Google, Inc’in satışından sonra, Google’dan aldığı payların, hisseleri satın almasından bir yıl sonra, 26 milyon ABD Doları değerinde bir servetinin olduğu söyleniyor.

Kişisel hayat

920x920

Chen, şimdi Jamie Chen olarak bilinen Park Jin-Hyun’la evlendi. Çiftin birlikte 2010 yılında doğmuş bir erkek çocuğu var.

Steve Chen sanatın ateşli bir sevgilisi ve ailesi San Francisco Asya Sanatı Müzesi’ne katkıda bulunuyor. Steve, girişim başlatmak için dünyaya farklı bir fikir verdi. YouTube şu anda dünya genelinde en çok izlenen web siteleri arasında ve MixBit’in başarısı zirveye ulaşı. Şu an yeni Projeler keşfetmek için Google Ventures ile el ele.

Ödüller ve Başarılar

Steve Chen, Asian Scientists Magazine tarafından izlenecek 15 Asya Bilimcisi arasından biri olarak seçildi. Ayrıca 2008 yılında eşi Chad Hurley ile birlikte Vanguard Ödülünü kazandı. Chen, 2.0 sayılı dergi tarafından “şu an önemli olan 50 kişi” arasında yer alıyor.

Kitap Ayracı

1 yorum

  • Ben bu adamın yerinde olsam kendi kendime Youtube’u nasıl sattım diye düşünmekten saçlarım beyazlardı. İyi dayanmış, helal olsun. Yazı için teşekkürler güzel yazı olmuş.

İstatistikler

  • 30.167
  • 6.756
  • 43
  • 50
  • Ocak 18, 2017