Kitap Ayracı
Whatsapp

Whatsapp’ın Başarı Hikayesi

Brian Acton , eski Yahoo mühendisi ve Jan Koum dünyanın artık en başarılı anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp kurucularıdır. Whatsapp’ın öyküsü, teknolojideki yeniliğin insanları ve iletişimlerini nereye götürdüğünün canlı bir örneği. 

WhatsApp’ın Kurucusu

whatsapp kurucu ortağı
whatsapp kurucu ortağı

Jan Koum’un zengin bir aliesi yoktu. Annesi ve büyükannesi ile beraber küçük bir dairede kalıyordu. San Jose Eyalet Üniversitesi’ne girerek burada programlama eğitimi aldı. Jan, Yahoo’da bir mühendis olarak çalışırken iş ortağı Brian ile tanıştı.Yaklaşık dokuz yıl boyunca Yahoo’da birlikte çalıştılar ve daha sonra şirketi terk etti.

whatsapp Kurucuları
whatsapp Kurucuları

Ardından Facebook’a iş başvurusu yaptılar, ancak şans bulamadılar. IPhone kullanıcıları için bir uygulama yapma düşüncesine kadar, zengin olma planları yoktu. Daha sonra, çok daha kısa sürede muazzam başarı elde eden uygulamayı yaptılar. Uygulamanın bukadar başarılı olmasının sebebi; kullanımının oldukça kolay olması ve uygulamayı kullanabilmek için herhangi bir yere kayıt yapılmamasıydı.

Whatsapp’ın kuruluşu

whatsapp iphone
whatsapp kuruluşu

Whatsapp Inc iki eski Yahoo çalışanı tarafından 2009’da kuruldu! Çalışanlar, Brian Acton ve Jan Koum. Bir iPhone satın aldıktan sonra, AppStore bakarak, bu market için uygulama yapmanın iyi bir fikir olacağını ve gelecekte uygulamaların büyük değer kazanacaklarını ön gördüler.

“Koum” adını seçtiler ve insanlara, statüleri olacak bir uygulama oluşturmaktan bahsetmeye başladılar.

wahtsapp ofisi
wahtsapp ofisi

İlk denemeleri başarısız oldu. Koum tutmadı ve Jan Koum uygulama tutmadığı için nerdeyse vaz geçecekti ama arkadaşı Brian Acton onu zor ikna etti. Sonunda ayın beta testinden sonra 2009 Kasım ayında WhatsApp, iPhone’lar için uygulama mağazasında hizmete girdi. Blackberry sürümü sadece iki ay sonra geldi.

Reklamsız kazanma

whatsapp mobil
whatsapp mobil

Jan ve Brian, uygulamada reklam yayınlamadan milyonlarca dolar kazandı, birçok kişi uygulamayı kullandı. Raporlar, yaklaşık 250 milyon kişinin bir ay içinde WhatsApp kullandığını belirtiyor. Bu, bir uygulama için mükkemmel bir başarıydı. WhatsApp Pparayı iş ortakları sayesinde kazanıyor. Örnek vermek gerekirse bir otel için rezervasyon yaptırmak isterseniz WhatsApp üzerinden bunu yaptığınızda hem rezervasyon işleminizi çok kısa bir süre içerisinde yapacaksınız hem de WhatsApp bu özellik sayesinde para kazanacak.

WhatsApp kullanıcıları ne kadar çok olursa, daha çok sayıda iş ortağı kazanır. Uygulamayı yaparken hiçbir dış yatırım alınmadı. Uygulamanın tamamı Rusya’da yapıldı. WhatsApp Corporation’ı oluşturarak uygulamadan daha fazla kazanabilirlerdi ama yapmadılar.

Whatsapp’ın başlıca cazibe merkezi

whatsapp
whatsapp

Her iki ortak da Yahoo’da çalıştı ve dolayısıyla ticaretin hilelerini öğrendi.Yahoo reklamlarla çalışır. Çoğu kullanıcı, bir uygulamayı kullanırken yanıp sönen reklamları sevmez. Bunu anladığımızda, ikisi reklamlar şeklinde engellerin olmadığı basit bir uygulama yaptı. Bu, tek başına, tüm dünyadaki kullanıcılar tarafından en sevilen özellikti.

WhatsApp Inc.’de yalnızca 55 çalışan var ancak her gün milyonlarca insana hizmet ediyorlar. Uygulamanın temel amacı kullanıcıların sevdikleriyle temas halinde kalmalarını sağlayan basit bir arayüz sağlamaktır.

Facebook tarafından Satın Alınması

whatsapp Facebook

Birkaç ay süren girişim sermayesi finansmanından sonra Facebook, Şubat 2014’te Whatsapp’ı satın aldıklarını duyurmuştu. Anlaşma, 19 milyar doların altına düştü ve o zamana kadar Facebook’un en büyük kazancı oldu.

Önemli Bilgiler

  • Whatsapp 2010’da Symbian OS ve Android OS için piyasaya sürüldü.
  • Eylül 2011’de, whatsapp, iPhone’lar için Messenger’ın güvenlik açıklarını kapatan yeni bir sürümünü yayımladı.
  • 2013’de Windows telefonları ve Blackberry için piyasaya sürüldü.
  • 2014’te Andriod OS çalıştıran akıllı ekranlar (Akkıllı saat , tablet v.b ) için bir sürüm yayınladılar.
  • Ocak 2015’te Whatsapp uygulaması, tamamen farklı bir kullanıcı grubunu hedeflemek için bir çağrı özelliği ekledi.

Kitap Ayracı

Yorum Yap

İstatistikler

  • 30.168
  • 6.757
  • 35
  • 50
  • Ocak 18, 2017