Kitap Ayracı
nasil-hostes-olunur-1366x768

Uçak Personelinin Başarısı

UÇAK PERSONELİNİN BAŞARISİ
Bir uçak yolculuğu esnasında beyaz bir kadın ile zenci bir adam yan yana oturmaktaydılar. Beyaz kadın bu durumdan rahatsız olmuştu; hostesten kendisine başka bir yer bulmasını istedi. Zenci birinin yanında oturamazdı. Hostes, uçağın tamamen dolu olduğunu; ancak VIP bölümünde yer olup olmadığına bakacağını söyledi.
Diğer yolcular olayı şaşkınlık ve tiksinti dolu bakışlarla izliyorlardı; kadın, yaptığı saygısızlık yetmezmiş gibi bir de VIP bölümünde yolculuğuna devam edecekti. Teninin renginden dolayı kendine hakaret edilen adam ise suskundu, cevap vermemeyi tercih etmişti. Kadın ise zenci adamdan uzakta VIP bölümünde seyahat edeceğim düşünerek hostesin dönmesini bekliyordu.
Hostes birkaç dakika sonra geri geldi:
“Geciktiğim için çok özür dilerim; neyse ki VIP bölümünde boş yer bulabildim. Bu yeri bulmak biraz zamanımı aldı, sonra yer değişikliği için pilottan izin almam gerekiyordu. ‘Hiç kimse sorun yaratan bir diğerinin yanında oturmak mecburiyetinde tutulamaz’ dedi ve bu izni verdi’’
Diğer yolcular duyduklarına inanamıyorlardı, herkes şaşkındı. Bu sırada kadın da yüzünde mağrur bir ifadeyle yerinden kalkmaya hazırlandı. Ayın anda hostes, oturmakta olan zenciye dönerek:

“Beyefendi, sizi uçağın VIP bölümündeki yeni yerini­ze götürmem için beni takip eder misiniz lütfen? Seyahat firmamız adına kaptan pilotumuz, böyle nahoş bir olay yaratan kimsenin yanında oturmak mecburiyetinde bıra­kıldığınız için sizden çok özür diliyor.”

Tüm yolcular hep birlikte, bu olayı iyi bir biçimde sonuçlandıran uçak personelini alkışlayarak tebrik ettiler. O yıl, kaptan pilot ve hostes uçaktaki davranışlarından dolayı ödüllendirildiler. Aşağıdaki mesaj, personelin gö­rebileceği şekilde sergilenmek üzere tüm ofislere gönde­rildi:

“İnsanlar onlara ne söylediğinizi unutabilirler, insanlar onlara ne yaptığınızı da unutabilirler; ama insanlar on­lara kendilerini nasıl hissettirdiğinizi asla unutmazlar.”

Kitap Ayracı

3 yorum

  • Irkçı söylemler tümü ile yanlıştır. İnsanları bölerek üzerlerinden rant sağlamak, kendi emellerine alet etmek, apaçık bir bölücülük eylemidir. Sonuçta hepimiz insanız ve kimsenin kimseyi kendi fikir, görüş ve inançları doğrultusunda yargılamaya hakkı yok!

  • Bence Hostes gerekeni yapmıs en dogru biçimde görevini yerine getirmiş daha önceden buna benzer bir haber okumuştum ama burda detaylı ve net bir biçimde anlatılmiş tesekkür ederim

İstatistikler

  • 30.167
  • 6.756
  • 74
  • 50
  • Ocak 18, 2017