Kitap Ayracı
Oscar Pistorius

Oscar Pistorius’un Başarı Hikayesi

Oscar Pistorius, 1986’da Güney Afrika’da dünyaya geldi. Diz ve bileği birbirine bağlayan kaval kemikleri doğuştan yoktu. İki bacağının da dizden aşağısı kesildiğinde Oscar Pistorius henüz 11 aylıktı.

Ancak o, hayata küsmedi, ailesi bir Oscar’ın iyileştirme merkezine devam etmesini sağladı. Merkezde, ‘çi­ta’ adı verilen özel yapım takma bacakları kullanmaya ve koşmaya başladı. Sadece koşmakla kalmadı kendini bir atlet olarak geliştirdi.

Protezleri kontrol etmek hiç de kolay değil; özellikle kaygan zeminlerde ve rüzgârda bu zorluk daha da artı­yor. 80 kiloluk atletin 200 metrelik koşuda bu protezlerle hareket edebilmek için harcadığı enerji, 355 kiloyu yerden 1 metre kaldırırken harcanan enerjiye eşit. Güney Afrikalı atlet, normal bir atletin harcadığı enerjinin ortalama 4 ka­tını kullanıyor.

Kaybederken dahi kazanmanın mümkün olduğunu dünyaya bir kez daha kanıtladı.

Oscar Pistorius, 2008 Pekin Olimpiyatları’na katılmak istiyordu. Bunun olabilmesi için İngiltere’deki yarışlarda derece barajını aşması gerekiyordu. Ne var ki düşüp, dis­kalifiye oldu. Pistorius, rakamsal derecesiyle olimpiyat hedefine ulaşamadı ama onun büyük azmi milyonlarca insana ilham verdi. Kaybederken dahi kazanmanın mümkün olduğunu dünyaya bir kez daha kanıtladı.

Kitap Ayracı

1 yorum

İstatistikler

  • 30.168
  • 6.757
  • 21
  • 50
  • Ocak 18, 2017