Kitap Ayracı
Mesleğinde Usta olman Yetmez

Mesleğinde Usta olman Yetmez, Bilge de Olmalısın

EMEĞİNİN DEĞERİNİ BİL!

Mesleğinde Usta olman Yetmez, Bilge de Olmalısın : Hindistan’da “Ranga Guru” olarak tanınan ünlü bir ressam varmış. İnsanlar bu ressamın eserlerini çok beğenir­lermiş. Onun yetiştirdiği bir ressam olan Raciçi ise, artık eğitimini tamamlamış ve yaptığı son resmi Ranga Guru’ya götürmüş. Ondan resmini değerlendirmesini istemiş. Ranga Guru; “Sen artık ressam sayılırsın Raciçi. Artık senin resmini halk değerlendirecek.” diyerek Raci­çi’den, resmi şehrin en kalabalık meydanına götürmesini ve en görünen yerine koymasını istemiş. Yanma da kırmzı bir kalem koyarak halktan, beğenmedikleri yerlere çarpı koymalarını rica eden bir yazı bırakmasını söylemiş.

Mesleğinde Usta olman Yetmez, Bilge de Olmalısın
Mesleğinde Usta olman Yetmez, Bilge de Olmalısın

Raciçi, ustasının dediklerini yerine getirmiş. Birkaç gün sonra resme bakmaya gittiğinde görmüş ki, tüm re­sim çarpılar içinde ve neredeyse görünmüyor. Onca emek harcadığı tablosunu o şekilde görünce çok üzülmüş. Resmi alıp Ranga Guru’ya götürmüş ve ne kadar üzgün olduğunu belirtmiş. Ranga Guru, Raciçi’ye üzülmemesini ve resmi yeniden yapmasını söylemiş. Raciçi resmi yeniden yapmış ve yine Ranga Guru’ya götürmüş.

Ranga Guru, resmi tekrar şehrin en kalabalık meydanına bırakmasını istemiş. Ama bu defa yanına bir palet dolusu çeşitli renklerde yağlı boya ve birkaç fırça ile bir­likte…  Ayrıca yanına insanlardan, beğenmedikleri yerleri düzeltmelerini rica eden bir yazı bırakmasını istemiş. Raciçi denileni yapmış. Birkaç gün sonra gittiği meydanda görmüş ki resmine hiç dokunulmamış, fırçalar da, boyalar da kullanılmamış.

Çok sevinmiş ve koşarak Ranga Guru’ya gitmiş ve resme dokunulmadığını anlatmış.

Mesleğinde Usta olman Yetmez, Bilge de Olmalısın

Ranga Guru ise; “Sevgili Raciçi, sen birinci durumda insanlara fırsat verildiğinde ne kadar acımasız bir eleştiri sağanağı ile karşılaşılabileceğini gördün. Hayatında bir kez dahi resim yapmamış insanlar gelip senin resmini karaladı. Oysa ikinci durumda onlardan hataları düzeltmelerini istedin, yapıcı olmalarını istedin. Yapıcı olmak eğitim gerektirir. Hiç kimse bilmediği bir konuyu düzeltmeye kalkmadı, cesaret edemedi. Sevgili Raciçi, mesleğinde usta olman yetmez, bilge de olmalısın. Emeğinin karşılığını, ne yaptığından haberi olmayan insanlardan alamazsın. Onlara göre senin emeğinin hiç bir değeri yoktur. Sakın emeğini bilmeyenlere sunma ve asla bilmeyenlerle tartışama.” demiş.

 

Kitap Ayracı

8 yorum

İstatistikler

  • 30.168
  • 6.757
  • 167
  • 50
  • Ocak 18, 2017