Kitap Ayracı
John Forbes Nash

John Forbes Nash Kısa Hayat Hikayesi

Amerikalı ünlü matematikçi John Forbes Nash, 13 Haziran 1928’de Batı Virginia da doğdu. Babası elektrik mühendisi annesi Latince ve İngilizce öğretmeniydi.

Sakin ve mutlu bir çocukluk geçiren John Forbes Nash, evde kendi kendine deneyler yapmaya başladığında henüz on iki yaşındaydı. Kendi başına olmayı seviyordu. O, diğer çocuklardan çok farklıydı, onların oyunları, şakaları Forbes Nash’e garip geliyordu. Öyle ki kısa sürede kendini herkesten soyutlamıştı. Forbes Nash’in kitap merakını fark eden anne ve babası ona bir yetişkin gibi davranmaya, daha iyi bir eğitim alması için onu teşvik etmeye başladılar.

Nash’ın matematiğe olan ilgisini, lise yıllarında okuduğu, E. T. Bell’in “Men Of Mathematics” adlı eseri ortaya çıkardı. Camegie Institute Of Technology üniversitisinde burslu olarak öğrenim gören John Forbes Nash 1978 yılında hem lisans, hem de master derecesini aldı.

Bir süre sonra, hem Princeton’dan hem de Harvard Üniversite’sinden kendileriyle çalışması için teklif geldi. Forbes Nash, ailesinin yaşadığı yer olan Bluefield’a yakınlığı ve akademisyenlerinin kendisine gösterdiği ilgi nedeniyle Princeton’a gitmeyi tercih etti. 1950 yılında doktorasını buradan aldı. Doktora tezi, daha sonra “Nash Dengesi” adını taşıyacak olan, “Oyun Teorisinin en önemli parçalarından olan bir çalışmaydı.

John Forbes Nash, 1958 yılında “şizofreni” belirtileri göstermeye başladı. 1959 yılında yatırıldığı hastanede kendine güvensizlik, depresyon ve paranoyak şizofreni tanıları kondu. Paris ve Cenevre’de bir süre yaşadıktan sonra 1960’ta Princeton’a geri döndü. 1970’e kadar birçok kez hastaneye yattı. Bu yıllarda ilaç tedavisini kesmeye karar verdi. Bu süreçte eşinin de büyük desteğiyle yavaş yavaş iyileşmeye başladı.

Oyun teorisi ve diferansiyel geometri üzerine çalışan Nash, 1978 yılından itibaren çalışmalarının karşılığını almaya başladı. Kendisine o yıl “John Von Neumann Teori Ödülü, 1994 yılında ekonomi dalında Nobel Ödülü ve 1999 yılında da “Leroy P. Steele Ödülü” verildi.

2001 yapımı “A Beautiful Mind (Akıl Oyunları)” adlı film, John Forbes Nash in hayatından esinlenilerek yapıldı. Başrolünde Russell Crowe’nin oynadığı film dört “Akademi Ödülü” kazandı.

Oyun Teorisi (Kuramı) Nedir ?

Oyun kuramı, İstatistik biliminin, sosyal bilimlerde (en fazla ekonomide olmak üzere), biyoloji, mühendislik, politik bilimler, bilgisayar bilimleri (temel olarak yapay zekâ çalışmaları üzerinde) ve felsefede kullanılan bir dalıdır. Oyun kuramı, bireyin, başarısının diğerlerinin seçimlerine dayalı olduğu seçimler yapması olan bazı stratejik durumların matematiksel olarak davranış biçimlerini yakalamaya çalışır. İlk başlarda bir bireyin kazancının ötekinin zararına olduğu (sıfır toplamlı oyunlar) yarışmaları çözümlemek için geliştirilmişse bile, daha sonradan birçok kısıta dayanan çok geniş bir etkileşim alanını incelemeye başlamıştır. Bugün, “oyun kuramı, ‘sosyal’ kelimesinin geniş anlamda insan ve insan-dışı oyuncuları (bilgisayarlar, hayvanlar ve bitkiler) kapsayacak biçimde tanımlandığı, sosyal bilimlerin rasyonel yönü için bir ‘birleşik alan’ kuramı veya bir tür şemsiyedir.”

Kitap Ayracı

4 yorum

  • John gerçek bir dahiydi. Teorisi ise günümüzde bir çok sektöre yön verdi. Pazarlamadan tutunda reklamcılığı, reklamcılıktan insan psikolojisine kadar. Oyun teorisi üzerine bir kitap okumuştum. Daha doğrusu Taş, Kağıt, Makas isimli kitapta bu teoriye yer verilmektedir. Bu konuda yazarsanız bizleri çok mutlu edersiniz.

  • John Nash gerçekten büyük bir üstattı. Trafik kazası sonucu ölmesi ise ayrı bir trajedi. Ama yaşadığı sürece bakarsanız eğer yaptıkları ve yapamadıkları ile tarihe bir iz bırakmıştır. Onunla mikro iktisat dersinde Oyun Kuramında tanışmıştım. Sonra araştırmalar vs. ile hayatını anlama! imkanım oldu.

İstatistikler

  • 30.168
  • 6.757
  • 48
  • 50
  • Ocak 18, 2017