Kitap Ayracı
Erik Weihenmayer

Erik Weihenmayer’in Başarı Hikayesi

Erik Weihenmayer

Erik Weihenmayer 1968 yılında doğdu. Çocukluk döne­minde geçirdiği bir rahatsızlıktan dolayı görme yeteneği­ni tamamen yitirdi. Bir süre güreş ile uğraştı. Sonra mara­ton koşusu, uzun mesafe bisiklet, paraşütle atlama, kayak, dağcılık, kaya tırmanışı ve buzul tırmanışı sporlarının tamamını yapmaya başladı.

Weihenmayer, dağcılık sporuyla uğraşmaya baş­ladığı günden beri 8848 metrelik zirvesiyle dünyanın en yüksek noktası olan Everest Tepesine tırmanmayı hayal ediyordu. Kör olsa da, hayatını bin bir zorlukla idame et­tirse de bu hayalinden hiç vazgeçmedi.

Görme engelli Weihenmayer, 25 Mayıs 2001 yı­lında Everest Dağı’na tırmanmayı başardı. Böylece dün­yanın en yüksek zirvesi Everest’e tırmanan ilk görme en­gelli oldu; ancak bu başarı onu durdurmadı. Ardından Hong Kong, İsviçre, Tayland ve Şilide dünyanın en yük­sek zirvelerine tumandı. 2008 yılında 7 kıtanın da en yüksek zirvesini görebilen dünya çağında bir sporcu oldu Çok sayıda, dergi ve spor, kuruluşundan ödüller alan Erik Weihenmayer, tüm bu yaşadıklarını -Touch the Top of the World” adlı kitabında anlattı

Kitap Ayracı

Yorum Yap

İstatistikler

  • 30.167
  • 6.756
  • 32
  • 50
  • Ocak 18, 2017