Kitap Ayracı
Enzo Ferrari

Enzo Ferrari’nin Hayatı ve Ferrari Satış Prensipi

Enzo Ferrari

Enzo Ferrari, 1898’de İtalya’da, Modena kasabasında doğdu. Babasının küçük çaplı bir demir dökümhanesi vardı.

1916 yılında askere alınan babası ve abisi cepheye gönderildiler ve orada grip salgınında hayatlarım kaybet­tiler. Bu zor günlerde genç Enzo okulu bıraktı. Ardından o da orduya alındı. Enzo Ferrari orduda birkaç ayını cep­he arkasında katırları nallayarak geçirdi. 1918 yılında tek­rar baş gösteren grip salgınında hastalandı. Savaştan daha çok ölüme yol açan bu salgını atlatmayı başaran Ferrari, nihayetinde ordudan ayrıldı.

Enzo Ferrari eve döndüğünde annesiyle birlikte ge­çimlerini sağlamak ve çocukluğundan beri hayali olan otomobil yarışçısı olmak için Fiat firmasına başvurdu. Ne var ki İtalyan ekonomisi savaş sonrasında felaket haldey­di ve işsizlik hızla tırmanıyordu. Bu koşullarda iş başvu­rusu Fiat yetkilileri tarafından reddedildi. Ferrari, daha sonra Vespa firması için test sürüşleri yapmaya başladı. Burada katıldığı yarışlarda iyi bir performans sergiledi ve başka firmaların ilgisini çekmeyi başardı. Bu sayede 1920 yılında Alfa Romeo için çalışmaya başladı.

1920’li yılların ortalarında bazı kişisel sorunlar yaşa­dı. Ferrari, bu bunalımlı dönemde yarışmayı bıraktı; ancak 1927 yılında yarışlara tekrar dönebildi. 1932’de oğlu

doğana kadar Alfa Romeo için yarışmaya devam etti. Enzo Ferrari, oğlunun doğumundan sonra yarışmayı bıraktı ve idari mevkilerde Alfa Romeo için dokuz yıl daha çalış­tı.

Ferrari, daha sonra kendi adım taşıyacak arabalar ta­sarlamak isteğiyle Alfa Romeo’dan ayrıldı. Ancak İkinci Dünya Savaşı’nın başlaması nedeniyle otomobil yarışları durunca silah endüstrisine girdi. Savaş sırasında uğradığı

bombalı saldırı nedeniyle fabrikasını Maranello’ya taşı­mak zorunda kaldı.

Ferrari, 1946 yılında kendi adını taşıyan ilk arabayı tasarladı: Ferrari 250 ve Ferrari 250GT. Ferrari imparatorluğu İtalyan ekonomisi gibi yükselişe geçti

Şuanda Ferrari şirketi Dünyanın sayılı şirketlerinden biri ve dünyanın en iyi spor arabalarını üretmeye devam ediyor.

Ferrari Satış Presnsipleri
Ferrari Satış Presnsipleri

Ferrari Satış Presnsipleri

Scuderia Ferrari, yakaladığı trendi kullanmasını iyi bilerek talep gördüğü dönemlerde kısıtlı araç üreterek araçlara olan rağbeti artırma yoluna gitmiştir. Bu sayede herkes araca sahip olamıyor ancak bir sonraki modele talep artıyordu. Bu sayede fiyat politikası yükselme eğilimi gösterir oluyordu. Bu teknik genel olarak bütün az üretim yapan otomotiv şirketleri tarafından kullanılmaktadır. Ancak Ferrari’nin buna ek olarak yaptığı diğer bir husus ise, araçlarını ikinci ele düştüğü zaman aracı kurumlar vasıtasıyla değerinin üstünde fiyatlara toplamasıdır. Bu yolla Ferrari marka araçlar değer kaybetmeyen araçlar olarak anılmaya başlanmıştır. Doğal olarak bu da marka imajı için her üreticinin arayıp da bulamadığı bir katkı demektir. Bu sayede değerine değer katan marka halen avrupa da ve tüm dünyada elindeki araçları satmak isteyen tüm Ferrari kullanıcılarından aracı alarak bu marka otomobillerin ikinci elde piyasanın serbest ellerine düşmesini engellemektedir. Bu yüzden avrupa kaynaklı oto ikinci el sitelerinde eski model veya düşük fiyatlı Ferrari modeline rastlamak zordur, zira bütün satılan araçlarını Ferrari titiz bir çalışma ile her zaman takip altında tutar.

Kitap Ayracı

3 yorum

  • herkesin hayalindedir mutlaka bu otomobil. her gördükçe ah çekerim. hatta doğrumudur tam hatırlamıyorum ama zamanında biri ferrariye tüp taktırmak isteyince fabrika arabayı elinden almıştı veya böyle bir şeydi.

İstatistikler

  • 30.167
  • 6.756
  • 20
  • 50
  • Ocak 18, 2017