Kitap Ayracı
Daha Başarılı Bir Yazar olmak için 10 Etkili Yol

Başarılı Bir Yazar olmak için 10 Etkili Yol

 Kalabalığın önüne çıkmanın en iyi yolu; daima kaliteli iş yapmaktır. Yazar için de aynı şey geçerli. Daha iyi bir yazar mı olmak istiyorsunuz? O zaman doğru yerdesiniz. Daha iyi bir yazar olmanız için en tekili 10 yolu derledik; şimdi onlara bakalım.

1. Okuyun

okuyun
okuyun

Yazıyı iyileştirmenin en iyi yolu okumaktır. Okuma, bir kıyaslama belirlemenizi sağlar. Okuduğunuzda nereye ulaşmak istediğinizi tam olarak biliyorsunuz. Bu nedenle, kaliteli bir yazar olmak için “Okumak” önemlidir.

2. Yazın

yazın
yazın

“Uygulama mükemmel bir hale getirir” – Bu nedenle yazı önemlidir. Başlangıçta ne yazarsanız hem size hemde okura kötü gelir; Fakat yazma uygulamasına ayak uydurursanız, içeriğin kalitesi ile birlikte hem doğruluğunu hem de hızını geliştireceksiniz.

3. Düzenleyin

düzenleyin
düzenleyin
Yazılarınızı düzenlemeniz önemlidir. Düzenlediğiniz veya düzelttiğiniz sırada, yazma işleminin kusurlarını, izin verdiğinizden çok daha fazla anlıyorsunuz. Deneyimli yazarlar bile yazma işleminde birçok düzenleme yapar; bu nedenle yeni veya amatör yazarlar için çalışmalarını düzenlemeleri daha da önemlidir.

4. Eleştiri ve Önerilere Açık Olun

eleştiri ve önerilere açık olun
eleştiri ve önerilere açık olun

Çalışmalarınızı gözden geçirmek için arkadaşlarınıza ve okurlarınızla bağlantıda bulunun. Onların dürüst geri bildirimlerini sorun çünkü bazen arkadaşlar sizin hakkınızdaki her şeyi şekerle kaplamaya eğilimlidir. Tüm eleştirileri dikkate alın ve iyileştirmenin yollarını arayın.

5. Dinlenin

dinlenin
dinlenin

Yazılarınız arasında mola vermek önemlidir. Uzun saatler boyunca yazacağınızı düşünemezsiniz.  Ayrıca, nasıl yazacağınız ruh halinize bağlı olarak değişir.

6. Yazıyı Hissedin

yazıyı hissedin
yazıyı hissedin

Yazdığınız her şeyi hissetmek önemlidir. Ne yazacağınızı düşünüyorsanız, sonuç çok daha ince ve daha iyi olacaktır. Sadece yazma uğruna yazıyorsanız, daha iyi iş yapamazsınız. Yazdıklarınızı hissettiğinizde insanlar daha fazla ilgilenir.

7. Gevşeyin 

gevşeyin
gevşeyin

Yazarken rahatlamak çok önemlidir. Genellikle gerginlikler, uyku eksikliği, güçlü yazı yazma vb. Strese neden olur. Daha iyi yazabilmeniz için rahatlamak en iyisidir.

 9. Günlük Tutun

Günlük tutun
Günlük tutun

Günlük yazma alışkanlığı edinin. Alışkanlık ve düzenlilik sonunda yazınızı daha da geliştirecektir.

10. Yarışmalara Katılın

yarışmalara katılın
yarışmalara katılın

Başlangıçta seviyenizi ölçmek önemlidir. Bunun için Kompozisyon yarışmalarına katılın.

Fikir üzerinde durun. (Bonus)

Fikir üzerinde durun
Fikir üzerinde durun
Yazarken sizi daktiloyu, kalem kağıdını veya dizüstü bilgisayarı almaya götüren orijinal fikre odaklanmanız önemlidir. Özgün bir fikir olmadan, sadece kelimeleri doldurmaya çalışıyorsanız, yazdıklarınızı boşa çıkaracaktır.

Yazı, tutarlılık ve netlik gerektiren yaratıcı bir sanattır. Yukarıdaki şeyleri yeterince yaparsanız, yazmakta önemli ilerleme kaydedeceksiniz ve insanlar azminiz için size saygı duyacaktır.

Kitap Ayracı

Yorum Yap

İstatistikler

  • 30.167
  • 6.756
  • 30
  • 50
  • Ocak 18, 2017