Kitap Ayracı
Abraham Lincoln'un Kısa Hayat Hikayesi

Abraham Lincoln’un Kısa Hayat Hikayesi

Amerika Birleşik Devletlerinin on altıncı başkanı olan Abraham Lincoln, 1809’da Kentucky şehrinde doğdu. Ailesi eğitimsiz ve çok yoksuldu. Abraham, çocukluğu boyunca işçi olarak tarlalarda çalıştı, bakkallarda çıraklık yaptı. Annesi ve kız kardeşini kaybettiğinde henüz on yaşındaydı. Bu felaket küçük çocuğun kaldıramayacağı kadar büyüktü maalesef. Uzun süre kendine gelemedi. Ne yazık ki ölüm sonraki yıllarda da peşini bırakmayacak, yirmi beş yaşındayken dört çocuğundan üçü çeşitli nedenlerden ölecekti.
Abraham Lincoln yirmili yaşlarında Ohio ırmağı üzerindeki teknelerde çalıştı. İş ağır, ücreti ise azdı. O günlerde Amerika’da kölelik düzeni vardı. O, zincire bağlı kölelere yapılan eziyetleri görüyor, bunun sona ermesi için elinden geleni yapacağına yemin ediyordu.

Amerika Birleşik Devletlerinin Beşinci Başkanı (Abraham Lincoln)

ikaAbraham Lincoln okumayı seviyor, okuyup kendini yetiştiriyordu. Ayrıca Lincoln’in mahkemelere gidip davaları izlemek gibi ilginç bir merakı da vardı. Duruşmaları gözlemliyor, insanları dinliyor ve onları tanımaya çalışıyordu. Bu şekilde kısa zamanda etrafında tanınan ve sevilen biri haline geldi. Siyasete atıldı. Bir süre sonra kongre üyesi seçilmeyi başarmıştı. Daha sonra da Amerika Birleşik Devletlerinin beşinci başkanı oldu.
Abraham Lincoln, gençliğindeki idealleri doğrultusunda köleliğin kalkması için mücadele ediyordu. Ne var ki köleliğin yaygın olduğu güney eyaletleri Abraham Lincoln’un kölelik karşıtı tavrına karşı bir iç savaş başlattılar. Savaş dört yıl sürdü ve kuzeylilerin, yani kölelik karşıtlarının zaferiyle sonuçlandı. Zaferden sonra Lincoln ikinci kez başkan seçildi.
Ne var ki demokratik yöntemlerle onu siyaseten yenemeyen kimi çevreler, bir tiyatro oyununu izlediği esnada suikast yoluyla öldürülmesini sağladılar.
Ayrıca Abraham Lincoln Amerika Birleşik Devletlerinin suikasta uğrayan ilk devlet başkanıdır.

Kitap Ayracı

4 yorum

İstatistikler

  • 30.167
  • 6.756
  • 76
  • 50
  • Ocak 18, 2017